Czechy - laska nebeska

drukuj
przeczytano: 609 razy
Maria Palica, 13.03.2019

We wtorkowe popołudnie goleniowianie kolejny raz mieli przyjemność spotkać się z interesującym człowiekiem. Na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki do Goleniowa przyjechał Mariusz Szczygieł. Sala wystawowa była pełna.

Znany dziennikarz, reportażysta, autor kilku książek i laureat wielu nagród literackich opowiadał o swojej fascynacji Czechami i ich kulturą, swoją barwną i zaprawioną sporą dawką humoru opowieść, ilustrując stosownymi zdjęciami. Punktem wyjścia do tej opowieści była jego książka "Kultura czeska - moja laska nebeska", w której napisał między innymi: "Doszedłem do wniosku, że Czechów wymyślono, by poprawiali Polakom nastrój". I właśnie o tym, jak bardzo oba narody mentalnie się różnią mówił, podając liczne tego przykłady.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Ostatnimi czasy wspolpracuje z wieloma czechami. Sa bardzo sympatyczni i przyjazni. Ale kultury ich pracy nie rozumiem. Ciezko sie z nimi buduje, bo naprawde sa inni. Zauwazylem tez ze sa nieco roszczeniowi. A Pan Mariusz...no zabawny gosciu. Lubie go.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 13.03.2019, 14:59:20

Takie madrosci m. in. prezentuje pan Szczygiel:

... - Pisanie nadaje sens Twojemu życiu?
Bezsensownemu życiu, bo ja, jako ateista, nie widzę żadnego sensu w istnieniu ludzkości. ŻADNEGO, ŻADNEGO! Ludzie, moim zdaniem, są po nic i ludzkość jest po nic… ale skoro już tu jesteśmy, to trzeba stworzyć jakiś piękny sens dla siebie

- Dobry reporter nie może chyba być niewolnikiem nikogo i niczego?
Ja nigdy nie pójdę za nikim, kto mi ulży w mojej wolności. Kocham swoją wolność, choć ma ona swoje mielizny. Na przykład mam kłopot z tym, że ludzie klęczą i się modlą..

-Dlaczego?
Ja to szanuję, ale nie mogę na nich patrzeć, bo mi się aż robi gorąco. Nigdy bym tego nie zrobił. Kiedy ktoś mnie pyta, czy wierzę w Boga, mówię: wierzę w siebie! Także w swoją małość i niedoskonałość. Jednak modlitwa, zwłaszcza na kolanach, to jest dla mnie akt oddania wolności i niepanowania nad swoim życiem. Przepraszam wierzących, ale tak to czuję.

Szkoda czasu, ten pan, na szczescie, juz `wybrzmial` swoje ...

dodany przez saturator, dnia 13.03.2019, 19:26:58

Niestety, Saturatorze, mr. Szczygieł, przy swoim ateizmie, jest bliższy ideałom chrześcijańskiej tolerancji i miłości bliźniego, niż Twój kochany prezes, który jest niby wierzący, a w kolejce do nieba na miejscu już poza 7 miliardami spośród jeszcze żyjących. Nie ma szans tam dotrzeć. Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż deweloper trafi do królestwa nebeskiego.

dodany przez .., dnia 14.03.2019, 07:58:33

Szanowny "..", dziękuje za tak wnikliwą analizę szans każdego z nas, a już szczególnie "kochanego prezesa" na dostanie się do nieba :-)

Szczygieł w jednym ma rację: katolicy oddają wolność. Czytając życiorys św. Maksymiliana Kolbego to właśnie rzuciło mi się w oczy. Jak często on oddawał swą wolność i swe życie Maryi. Z tym, że oddając swą wolność katolik uzyskuje inną wolność, wolność dziecka Bożego. Wg mnie warto, bo to najlepsza z wolności, ale to każdy musi sam ocenić.

Szczygieł z wiarą w siebie... Być może bliższy jest jakimś ideałom, ale na pewno "wiara w siebie" nie jest ideałem chrześcijańskim. Podobnie jak KC_Designer postrzegam go za zabawnego i sympatycznego, z ciekawymi obserwacjami, ale uważam, podobnie jak saturator, że w pewnych rzeczach nie zabłysnął.

Dawno w Czechach nie byłem, może w tym roku skoczymy rodzinnie w Karkonosze i w czeskim schronisku zjemy smaczne knedliki. Czytałem kilka relacji mówiących o tym, że Czesi, choć postrzegani jako najbardziej ateistyczni w Europie (w końcu Jan Hus nieźle tu namieszał, a i za komuny katolicy byli tu mocno gnębieni) bardzo szanują swoją historię, ładnie odnawiają kościoły i kaplice, w których widać coraz więcej wiernych.

dodany przez Michał Niklas, dnia 14.03.2019, 10:13:50

Wyjaśnię, że nie oceniałem kondycji kk w Polsce (swoją drogą krucho z nią, bo i hierarchia i wierni coś słabo praktykują, niemniej, bez kpiny wierzę, że wielu interlokutorów pozytywnie odstaje). Chodziło wyłącznie o wskazanie Saturaturowi, że widzi drzazgę u Szczygła, który nawet nie jest związany doktryną 5nie wadząc nikomu, a nie widzi belki u Polskiezbawa - jednego z większych hipokrytów, który wlazłby do każdego łóżka w Polsce i za każdego decydował, jak jakiś Gomułka. Jarosław wyznaje wyłącznie bożka władzy i mamony, ale wciąż jest lepszy od Szczygła? Ciekawe. Ta pokraka wciąż nam wolność odbiera, więc z Pana wniosku wynika jedynie potwierdzenie, że to szatan.

dodany przez .., dnia 14.03.2019, 14:44:55

reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Wręczenie sztandaru hufcowi ZHP Goleniów

Wiesław Krause - 11.03.2019

25
Poniedziałek
Marzec 2019
Bolka
Cezaryny
Marioli
Marzec, 2019
PnWtŚrCzPtSN
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"wywiad z Panem Skarbnikiem jest obszerny i sprawia wrażenie iż każdy wie , że z Goleniowskim Szpitalem jest źle tylko cholera nie wiadomo komu przypisać winę.Ponadto Pan Skarbnik sugeruje że " gdyby p..." - Pomiędzy likwidacją a oszczędnościami

"You`ll float too! You`ll float too! Tyy nie udawaj mi Pennywise`a, bo zaraz zobaczysz prawdziwego! Co ty sobie myślisz, że kogoś nabierzesz podróbo jedna?! Zaraz ci tutaj ze studni wyskoczy i dopiero ..." - Kraków ma wzięcie

"Do kowjan. Nie doszukuj się tu teori spiskowych. Nikt Ryanair do Warszawy się nie pozbył.!! Był to lot łączony z GB. Widocznie nie opłacało się tak latać przewoźnikowi, i się wcale nie dziwię skoro bi..." - Kraków ma wzięcie

"Dlaczego ,,ktoś’’ po świńsku pozbył się konkurencji, w postaci rentownych lotów Ryanair do Warszawy. To była klasyczna zmowa handlowa, sprawa dla UOKiK. Został jeden (dyktujący ceny), słusznie polityc..." - Kraków ma wzięcie

"Najlepsze rozwiązanie to w przyszłości nastawić się tylko na połączenia z Centralnym Portem Lotniczym. Nie ładować pieniędzy na żadne rozbudowy tylko na bieżące modernizacje. Tu nie potrzeba dużego lo..." - Kraków ma wzięcie

"Może i te kamienie dobrze nie wyglądają ale swoją rolę spełniają bardzo dobrze. Nikt teraz samochodem nie będzie się pchał. A było to częste zjawisko szczególnie wśród wędkarzy. Jak ktoś jest na tyle ..." - Idiotyzm czy kretynizm?

"To super. A ja się pytam co z drogą przez Białuń w kierunku Miękowa?? Jest szkoła a nie ma nawet chodnika dla dzieci. Droga poryta w poprzek przez kanalizację i gaz a naprawić nie ma komu?" - Będzie remont w Żółwiej Błoci?

"wyczerpujaca odpowiedz dwukrop. Nie nie, absolutnie zaden znajomy, tak tylko pytalem, a jestem w 100% tego samego zdania, gruby kaliber i ucieczka, to i prawko musi leciec. Dla przykladu naglasniamy!" - Znów potrącenie pieszej

"Może, zamiast takich "odkrywczych" artykulów, mógłby ukazać się taki o wynikach referendum strajkowego, czyli o dużo istotniejszej sprawie." - Mamy wiosnę!

"Troche uproscilem te zasady, bo sąd może przedłużać zatrzymanie bez kierowania na egzamin. W artykule masz ten przykład z potrąceniem pieszego. Jest to taki kaliber, że prawdopodobne jest zatrzymanie ..." - Znów potrącenie pieszej

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator