reklama

Najjaśniejszy park 750-lecia

drukuj
przeczytano: 3120 razy
Leszek Ozimek, 31.01.2019

Ponieważ nie wszystkim podoba się oświetlenie goleniowskiego parku miejskiego oraz alei św. Jerzego, sprawdziliśmy, czy można tam było zastosować inne jego rozwiązanie.

Punktem wyjścia była dla nas deklaracja wiceburmistrza Tomasza Banacha złożona w rozmowie z "GG" opublikowanej w dn. 30.11.2018 r, który powiedział m.in.: "...zaplanowaliśmy park do aktywnej rekreacji, a nie tylko miejsce spacerów i wytchnienia. W trakcie projektowania zmniejszyliśmy liczbę słupków świetlnych o wysokości 1,2 m z proponowanych 600 do 400. Zależało nam na dobrym doświetleniu całego parku, żeby ono służyło nie tylko spacerowiczom, ale również biegającym, jeżdżącym rowerami i korzystającym z placu zabaw...". Jeżeli inwestor, czyli gmina Goleniów, zdecydował się na istotną zmianę funkcji parku poprzez intensyfikację jego oświetlenia, to pojawia się pytanie, czy można ją było osiągnąć innymi metodami.

W parku i alei zastosowano kolumny oświetleniowe LED typu KARIN (fot. nr 1) produkowane przez polską firmę ROSA. Ich charakterystyczną cechą jest emitowanie światła 360 stopni wokół kolumny - niezależnie od mocy i barwy źródła światła. Wybór takich kolumn powoduje, że połowa emitowanego światła nie oświetla ścieżek i alei, przy której kolumny stoją, ale... trawnik (w przypadku alei św. Jerzego kolumny świecą także prosto w okna pobliskich domów). Takie rozwiązanie powoduje, że ta właśnie połowa emitowanego światła powoduje efekt rozproszenia i prześwietlenia parku i alei - co sprawia, że całość tworzy efekt nie tylko daleki od parkowego, ale wręcz oślepiająco-drażniący. Tymczasem zakładana przez inwestora konieczność dobrego doświetlenia ścieżek parkowych w celach aktywnej rekreacji, była do osiągnięcia w bardzo prosty sposób - ale bez niepotrzebnego prześwietlenia parku. Wystarczyło zastosować dostępne na rynku kolumny oświetleniowe, które emitują światło jedynie kierunkowo - np. 180 stopni z jednej strony kolumny. W rozmowie z nami przedstawicielka firmy ROSA przyznała, że w ofercie takich kolumn jej firma nie ma, ale przy tak dużym zamówieniu nie byłoby większych problemów z przygotowaniem kolumn KARIN emitujących światło w promieniu 180 stopni - a nie aż 360. Innym rozwiązaniem byłoby zamówienie takich kolumn istniejących w ofertach innych firm (fot. nr 2).

W rozmowie z firmą ROSA ustaliliśmy również, że była możliwość zamówienia mniejszej mocy źródeł światła LED oraz ich ciepłej, zbliżonej do "żółtej" barwy. Taka możliwość istniała i istnieje też w przypadku kolumn oświetleniowych innych producentów. W tej sytuacji widać, że zakładany przez inwestora-gminę efekt można osiągać znacznie zmniejszając uboczne, niekorzystne wrażenie prześwietlenia parku i alei, oraz wykorzystując mniejszą moc i cieplejszą barwę zastosowanych źródeł światła.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Pan Panie redaktorze ujął to sposób, że tak się wyrażę, bardzo dystyngowany, żeby broń Boże nikogo nie urazić. Ja powiem wprost to całe oświetlenie to idiotyzm. Takie trochę rosyjsko-cygańskie bizancjum.

dodany przez Jaro, dnia 31.01.2019, 19:59:10

Poza tym, że jest to nieestetyczne ( no tak, o gustach się nie dyskutuje), nieekologiczne i niefunkcjonalne to jest również niebezpieczne. Proszę porozmawiać z kierowcami, którzy wjeżdżając do naszego miasta nie są przygotowani na takie atrakcje! Silny dyskomfortem wynikającym z oślepienia kończy się zazwyczaj pytaniem „ a co to ku...a jest!?”. Może należałoby jakąś tablicę informacyjna przed wjazdem do miasta postawić?
Nie wiem, czy od władz gminy czuć „naftaliną” ale na pewno są „śmiesznie nieaktualni”.Wyrażenia zamieszczone w cudzysłowach proszę potraktować jako cytaty, źródła chyba nie ma potrzeby podawać.

dodany przez behemot, dnia 31.01.2019, 21:42:00

Ilekroć przejeżdżam koło parku, tak nigdy nie zostałem oślepiony przez te lampy, nawet wjeżdżając do Goleniowa od strony Szczecina. Białe światło, przynajmniej według mnie, w dużo mniejszym stopniu męczy wzrok, niż to z barwą zbliżoną do żółtej. Na mnie osobiście cały park po przebudowie wywiera ogromne wrażenie, włącznie z oświetleniem, które w końcu sprawiło poczucie większego bezpieczeństwa podczas wieczornych spacerów. Czytając powyższe komentarze odnoszę wrażenie, że niektórzy byliby chorzy, gdyby czegoś nie skrytykowali. :)

dodany przez Pavel, dnia 01.02.2019, 00:47:29

Pavel ... łubudubu, łubudubu! Dokończ. Ma miejsce konstruktywna krytyka. Nie można porównywać tego z różnego rodzaju hejtem, czy wymuszoną krytyką. To nasze miasto i chcielibyśmy mieć wpływ na jego wygląd, czy nazwy. W przypadku parku ma miejsce totalna samowolka - miejscami niebezpieczna (siatki), miejscami amerykańska gigantomania, miejscami brak potrzebnych ścieżek, a miejscami wyraz arogancji - jak przy wyborze nazwy (wybraliśmy nazwę w wąskim gronie, przy pozornych konsultacjach i co nam zrobicie). Powstał park na miarę naszych możliwości, cała Polska będzie o tym mówić - wątpię, czy dobrze. Oświetlenie Cię nie razi? Ciesz się, bo niektórzy mają mniejszą tolerancję na oślepienie. Żeby nie kończyć krytyką: podoba mi się zwiększona różnorodność flory, którą mam nadzieję zobaczyć w przyszłości.

dodany przez .., dnia 01.02.2019, 07:49:54

Producent płaci projektantom wynagrodzenie, prowizję od sprzedaży produktów, jak wcisną w projekt jego produkty. Zwyczajowo jest to od 2 do 5%. Myślę, że tu jest sedno sprawy. Dodatkowym udogodnieniem było tylko to, że w gminie nie ma persony, która by to kompetentnie sprawdziła i spytała "po co nam tyle lamp" ;) a barwa, no cóż, ktoś wpisał bez zastanowienia, nikt nie sprawdził albo sprawdził lecz nie wiedział o co chodzi i poszło do realizacji HAHA...

dodany przez _sp2, dnia 01.02.2019, 10:46:22

To pierwszy od długiego czasu artykuł, w którym lokalna gazeta krytykuje inwestycję zrealizowaną przez gminę i wskazuje inne ( lepsze ? ) rozwiązania. Panie Redaktorze, z całym szacunkiem, ale moim zdaniem kilka lat za późno.

dodany przez Stan, dnia 01.02.2019, 11:46:04

Teraz tylko czekać aż roślinność wyrośnie. Tak Również mówił Burmistrz Banach. Koszenia trawy nie będzie :) Ktoś powinien beknac za ten park.

dodany przez zmartwych.wstaly, dnia 01.02.2019, 19:45:59

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Pojedźcie do Warszawy i zobaczcie Park Oliwski cudownie oświetlony! Trzeba światła, a nie. Nie żyjemy w średniowieczu.

dodany przez Primadonna, dnia 01.02.2019, 19:48:53

Cała Polska będzie o tym mówić? Kiedy? Nowe oświetlenie parku istnieje już od kilku miesięcy, jeszcze nigdzie nie widziałem jakiegokolwiek artykułu, który dałby ogólnokrajowy rozgłos o tym miejscu. Co do różnej tolerancji na światło - podobnie jak z tolerancją na laktozę, nie każdy ją ma, ale nie oznacza to całkowitego wycofania produktów z laktozą ze sklepowych półek. Szkoda, że miejsce, które w zamyśle miało być punktem wspólnych spotkań mieszkańców naszego miasta, jest tematem bardzo ich dzielącym. Mimo wszystko cieszę się widząc, jak wielu ludzi codziennie przemierza ten park podczas spacerów czy treningów. Co do nazwy... czy naprawdę dla przeciętnego mieszkańca jest to takie ważne, że miejsce to zmieniło nazwę z "Parku XXX-lecia" na "Park 750-lecia Goleniowa"? Jak bardzo zmienia to postrzeganie tego terenu, jako miejsca stworzonego z myślą o rekreacji i wypoczynku? Koniec końców chciałbym, abyśmy w końcu zaczęli zauważać pozytywne aspekty, a przestali na okrągło krytykować, nawet konstruktywnie. Pozdrawiam!

dodany przez Pavel, dnia 01.02.2019, 20:12:30

Powodem tego dzielenia, czego świadomość mają chyba wszyscy, stały się ignorancja, niekompetencja, chciwość i arogancja, różnych zaangażowsnych odób i podmiorów. Można tego było uniknąć. O to chodzi, w całej sprawie. Dobre chęci nie wystarczyły, bo były obciążone pośpiechem i ludzkimi wadami. Prywatnie i na własnym terenie można robić inwestycje w taki sposóv. Na publicznym i za publiczbe środki, należało inaczej, co np. prezentuje artykuł.

dodany przez .., dnia 02.02.2019, 06:26:37

@pavel konstruktywna krytyka ma wydzwiek jak najbardziej pozytywny. Wskazuje na to, ze ktos sie w temat `zaglebil`, akcentuje slabe punkty i stawia, czesto `niewygodne`, pytania. Nibylandia, kraina szczesliwosci, to u Jacksona, choc jak sie dzis okazuje tak naprawde byla to pedofillandia ..

dodany przez saturator, dnia 02.02.2019, 10:57:22

No cóż, idealność nie istnieje i ciężko jest dogodzić wszystkim. W tym przypadku również trudno byłoby odnaleźć złoty środek w myśl założenia, że "są gusta i guściki".

@.. - "ignorancja, niekompetencja, chciwość i arogancja, różnych zaangażowanych osób i podmiotów. Można tego było uniknąć" - można wiedzieć w jaki sposób?

dodany przez Pavel, dnia 02.02.2019, 16:20:18

Może po prostu "Warto być przyzwoitym" W. Bartoszewski ?

dodany przez behemot, dnia 02.02.2019, 18:21:34

Jak ja dojdę do władzy, to zburzymy urząd miasta i gminy i postawimy wieżowiec rodem z Warszawy! Natomiast w parku zmienimy oświetlenie, a obecny Mini Park zamienimy w Diamentowe Tarasy. Zrobimy Bulwary Iniane, zbudujemy w centrum miasta wielką arenę, w której koncerty będą dawać polscy raperzy i tylko raperzy. Otworzymy luksusowy hotel, prestiżowe kluby nocne, a nawet podzielimy Goleniów na dzielnice tak jak w stolicy!

dodany przez Primadonna, dnia 02.02.2019, 19:08:44

GALERIA ZDJĘĆ

Marsz dla Jezusa

Wiesław Krause - 15.04.2019

22
Poniedziałek
Kwiecień 2019
Łukasza
Kai
Nastazji
Kwiecień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Szanowny Mariuszu, https://kamienskie.info/pomnik-marszalka-pilsudskiego-odsloniety-zdjecia-film/ nie da się porónać obu dzieł po względem "artyzmu" bo zawsze subiektywna ocena. Jedyna ocena obiektyw..." - "Rampa" do remontu

"@cm `pierd informacyjny` to byla `laurka` jaka wystawil pan bylemu koledze ..." - "Rampa" do remontu

"A gdzie miał przygotowywać te materiały w domu czy polu zycze jak najbardziej powrotu do zdrowia tym bardziej że ten pan robił to z myślą o nas" - Eksplozja na Helenowie

"Współczuję poszkodowanym i życzę bardzo powrotu do zdrowia. Ale z drugiej strony kto trzyma takie niebezpieczne materiały w szopie? :/" - Eksplozja na Helenowie

"Panie cm, Kamień Pomorski stać było na zrobienie pomnika Józefa Piłsudskiego z brązu za 25tys/zł. Goleniów postawił pomnik Marszałkowi za czterokrotność tej kwoty z żywicy. Nikogo, kto ma tego świadom..." - "Rampa" do remontu

"@ cm: Popieram podpisywanie postów z imienia i nazwiska, tak jak Pan to robi, a nie, czekaj..." - "Rampa" do remontu

"Szanowny The Voice, zawsze tak jest, że za swoją własność odpowiada właściciel. W przypadku szpitala jest to powiat. A ten właściciel tj. publiczna władza zawsze jest w sumie najgorsza. I nie zmeini ..." - "Rampa" do remontu

"To brzmi jak: "Na złość mamie - odmrożę sobie uszy!" Przez długi czas Ryanair z powodzeniem przewoził na trasie Goleniów-Warszawa komplet pasażerów. "Wyniki co prawda były świetne". Jak widać pom..." - Komisja pomoże?

"@.. skąd wiesz o którym myślałem pisząc te słowa ;-)? PS. Wesołego Alleluja." - Komisja pomoże?

"Te, mieszaniecgminy! Jak już wyskakujesz z oskarżeniem o korupcję, to podaj konkrety. No się podpisz imieniem i nazwiskiem. Wiem, to wymaga odrobiny odwagi, czyli czegoś więcej niż taki pierd ‚inform..." - "Rampa" do remontu

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail: